İngiltere Vize Başvuru İşlemleri

İngiltere Vizesi İle İlgili Güncel Blog Yazıları

İngiltere Vize Başvuru İşlemleri

İngiltere vizesi alarak seyahat planınızı oluşturmadan önce İngiltere vizesi için hangi vize türüne uygunluk gösterdiğinizi öğrenmeniz İngiltere vizesi şartlarını oluşturmanızda fayda sağlayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en yoğun olarak kullandığı pasaport tipi olan umumi pasaport rengi bordo olan pasaport sahiplerinin İngiltere seyahatleri için İngiltere vizesi başvurularında bulunmaları ve İngiltere vizesi başvurularının, başvurmuş oldukları İngiltere konsolosluğu veya İngiltere büyükelçiliği tarafından oluşturduğunuz kişisel şartlarınız olumlu kabul edilerek İngiltere vizesi baskısını pasaportunuza yapıştırılmış olması gerekmektedir. İngiltere vizesi online platform üzerinden tamamlanması gereken kriterler açısından en fazla soruya cevap verilmesi gereken ülkeler arasında yer almaktadır.

İngiltere vizesi alarak Birleşik Krallık sınırları içerisinde dolaşım hakkına sahip olabilirsiniz. Birleşik Krallık sınırları içerisinde İngiltere merkezli olmak üzere İskoçya, Galler ve İrlanda’ya giriş gerçekleştirebilirsiniz. Birleşik Krallık toprakları içerisinde kabul edilen İrlanda Krallığına ise İngiltere vizesi ile ilk girişi yapamazsınız. Fakat İngiltere vizesi ile İngiltere’ye giriş yaparak sonrasında ise isterseniz İrlanda Krallığına aynı vizenizi kullanarak giriş yapabilir. İngiltere ve Birleşik Krallık olarak kabul edilen toprakları Schengen vizesi ile de ziyaret edemez, giriş yapmaya çalıştığınızda Schengen vizesinin yetersiz olduğunu görebilirsiniz.

İngiltere vizesi türlerinden kısa süreli turist vizesi genellikle ilk başvuru sahiplerine 6 ay olarak önerilmektedir. İngiltere kısa süreli turist vizesi için yapılacak başvurular 6 ay olarak kabul edilir. Fakat ilk vize başvurunuz dahi olsa 2 yıllık turist vizesine de başvuru yapabilirsiniz. İlk vize başvurusunda 6 ay kısa süreli İngiltere turist vizesine başvurmanız halinde diğer vize taleplerinizde de İngiltere vizenizi doğru kullanım dolayısıyla 2 yıllık başvurunuza Konsolosluk ve Büyükelçilik tarafından olumlu karşılanması yüzde ihtimalinizi artırmış olacaksınız.Vize tipi ve türü bakımından İngiltere vizesi, vize politikaları bakımından en karmaşık ve en fazla vize tipinin mevcut bulunduğu ülke olarak göze çarpmaktadır. İngiltere vizesi almak için öncelikle İngiltere sınırları içerisinde kabul edilen topraklara ne amaç doğrultusunda gitmeyi planladığınızı son derece doğru bir şekilde karar vermeniz gerekmektedir. İngiltere’ye gitmeniz halinde yapmış olduğunuz başvuru türü sizin oradaki yaşantınızı belirleyen faktör olarak önünüze çıkartılacaktır.

İngiltere Turistik Vize İşlemleri

İngiltere turistik vizesi alarak İngiltere seyahati gerçekleştiren başvuru sahibinin turistik amaçlı vizesi ile İngiltere’de çalışma imkanı bulamayacaktır. İngiltere vize şartları için başvuru sahibinin İngiltere toprakları içerisinde hangi şehirlere gideceğini İngiltere’nin Birleşik Krallık adı altında birbirinden bağımsız ülkelerden oluşması yapılacak seyahatin, Birleşik Krallık içerisinde İngiltere ya da başka herhangi bir şehir sınırlarına yapılması önem taşımaktadır.

İngiltere vizesi olmadan İngiltere seyahati gerçekleştirmeniz için en üst pasaport rengi olarak bilinen siyah diplomatik pasaport sahibi olmanız gerekmektedir. Siyah renkli diplomatik pasaport sahibi olmayan her pasaport sahibinin İngiltere seyahati için İngiltere vizesi almaları gerekmektedir. Genellikle yoğunluklu olarak kullanılan bordo renkli umumi pasaport sahiplerinin İngiltere vizesi almak için yapacakları başvuru öncesinde gerçekleştirmesi gereken araştırmaların başında İngiltere seyahatleri için gereken vize tipini seyahat şartlarına göre araştırarak karar vermeleri gerekmektedir. İngiltere vizesi tiplerinin en fazla başvuru alan türü olan İngiltere turistik vizesi başvuru şartlarını oluşturduğunuz taktirde yapacağınız vize başvurunuzun onay kabulü ya da vize reddi insiyatifinin İngiltere konsolosluğu ve İngiltere büyükelçiliği kanaatinde olduğu unutulmamalıdır.Her seyahat planı öncesinde seyahat gerçekleştirmeyi düşündüğünüz ülkenin vize prosedürlerini vatandaşı olduğunuz ülkenizin sahibi olduğunuz pasaport tipine göre uygulamış oldukları vize politikasını araştırarak seyahat haklarınızı bilmeniz gerçekleştirmeyi planladığınız seyahatiniz için çok daha önemli ve değerli bilgileri sizin önünüze çıkartacaktır. İngiltere vizesi alarak İngiltere sınırları içerisine girmeyi planlayan ve daha önce AB üyesi ülkelere seyahat gerçekleştiren gezginlerin vize uygulamalarını tamamlamakta en fazla zorlandıkları Avrupa ülkesi olarak dikkat çekmektedir.

Her ne kadar İngiltere Avrupa ülkesi olarak kabul ediliyor olsa bile anlaşmalı Avrupa ülkelerine seyahat gerçekleştirmeye imkan tanıyan Schengen vizesi ile İngiltere vizesi, İngiltere hükümetinin uygulamış olduğu, İngiltere vize prosedürleri ve İngiltere vize tipleri ile Schengen vizesi ile İngiltere vizesi birbirinden ayıran farklılıklar göstermektedir. İngiltere seyahatini de içerisinde barındıran Avrupa turu planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bordo renkli pasaportları ile İngiltere sınırları içerisine giriş yapabilmeleri için İngiltere vizesi sahibi olması gerekmektedir. Schengen vizesi alarak İngiltere sınırları içerisine seyahat gerçekleştirilmesi için ayrıca İngiltere vize başvurusunda da bulunulması gerekmektedir.