Almanya Vize Başvuru Süreci

Almanya Vizesi İle İlgili Güncel Blog Yazıları

Almanya Vize Başvuru Süreci

Almanya Vize Başvuru Süreci Nedir ?

Almanya vizesi turistik başvurular ise 5 iş günü ile 15 iş günü arasında yanıtlanmaktadır. Almanya vizesi ticari başvurular 2 İş günü ile 10 İş günü arasında yanıtlanmaktadır.

Vize başvuru süreci gerekli belgelerin ve pasaportun teslimini sağlayan kişiler tarafından alınması gereken parmak izi uygulamasına tabii olunarak Almanya’nın bir Schengen ülkesi olması ve Schengen ülkelerinin almış olduğu kurallar dahilinde işlemlerin gerçekleştirilerek alınan parmak izi ile birlikte 5 yıl süre ile birlikte herhangi bir vize başvuru süreci içerisine dahil olunmadan işlem gerçekleştirilerek bütün Schengen ülkelerine vizesiz gidiş sağlanmaktadır. İşlem süreci dahilindeki vize başvurularının konsolosluk birimlerine tesliminin ardından incelenmesi ve vize başvuru onayının verilmesi için incelemeye alınan belgelerin aktarımının sağlanması ile birlikte Almanya Konsolosluğu tarafına aktarımının sağlanması ile birlikte işlem süreci büyük ölçüde tamamlanmaktadır.

Vize başvurularında gerekli vize başvuru onayının verilmesi ve vize çıkışının sağlanması için bir iş haftası
ile üç iş haftası arasında işlem türüne ve dönemsel yoğunluğa bağlı olarak değişkenlik göstererek vize başvurularının onay süreci tamamlanmakta ve vize alımı sağlanmaktadır. Almanya Konsolosluğu tarafından gerekli onayın verilmesi ve sürecin tamamlanmasının ardından vize alımının sağlanmasında hizmet vermekte olan ve vize başvurularının hazırlanmasında işlem sürecine katkı gösteren vize danışmanlığı aracılığı ile telefon yolu ile haber verilmekte ve vize alımı için gerekli bilgi akışı sağlanmaktadır.

Almanya Konsolosluğu’nun çalışma saatleri ve iş günleri dahilinde işlem sürecine gerekli belgelerin ve pasaport işlemlerinin dahil edilerek alınıyor olması bilinmeli ve alınan randevu tarihinin iş günleri dahilinde alınması, resmi tatil günleri, bayramlar ve çalışma saatleri dışındaki günlerde işlem sürecine dahil edilmediği bilinilmelidir. Vize başvurularının gerçekleştirilmesinde işlem sürecine dahil olan pasaport üzerinde herhangi bir deforme ve yırtılmanın bulunmaması ve pasaportun yurt dışından dönüş tarihinden en az 6 ay geçerliliğinin bulunuyor olması işlem süreci açısından büyük bir önem taşımaktadır. Vize başvurularında işlemlerin gerçekleştirilmesinde pasaportun geçersiz olmasına sonuç veren bir bilgi ile karşılaşılması durumunda işlemlerin ve randevunun iptali ile karşılaşılabilinmektedir.

Almanya Vize Başvurusunda Parmak İzi Zorunlu mudur ?

25 Eylül 2014 tarihi ile gerçekleştirilmesi zorunlu bir uygulamadır ve bu uygulama sayesinde 5 yıl süre ile Schengen ülkelerine girmek için bir daha herhangi bir parmak izi verme zorunluluğunda kalınmamaktadır.

Schengen Bölgesi Ülkeleri Nerelerdir ?

Almanya, İtalya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Estonya, Fransa, Hollanda,İspanya, İsveç, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Polonya, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, İsviçre,İ zlanda, Letonya, Lihtenştayn, Macaristan, Portekiz, Slovakya, Slovenia